Výmarský ohař a jeho pán (vůdce)

    Chci  tímto příspěvkem alespoň trochu pomoci v rozhodnutí potencionálním zájemcům, kteří si chtějí pořídit výmarského ohaře. Jsem přesvědčená, že výmarského ohaře si široká veřejnost vybírá pro jeho krásně stříbrošedou barvu, ve štěněcím věku modré oko, jsou ovlivnění reklamou, kde výrobci předkládají výmaského ohaře na obalech svých produktů, a v daný moment se každý rozněžní nad jejich krásou a ušlechtilostí!! Ano je to opravdu krásné a ušlechtilé zvíře! Výmara ale nedělá ušlechtilého jen jeho krása, s tou jde ruku v ruce, běh v běhu :-) jeho chuť k práci a lovecká náruživost, kterou pokud člověk správnou výchovou a odborným výcvikem nezvládne, bude nešťastný!
 
    Je důležité uvědomit si, že je to OHAŘ, pes, který je stvořen pro práci a aktivní život, a pokud nebude cíleně vychováván, VYCHOVÁ SE SÁM a následky pak mohou být velmi trystní!!
Zamyslete se prosím nad tím, kolik svému pejskovi chcete věnovat denně času. Pokud jste pracovně vytíženi, jezdíte na časté služební cesty, budete pejska odkládat ke známým, či do psích hotelů, nevyroste z něho pořádný, vychovaný a ušlechtilý pes. VÝMAR JE  PES JEDNOHO PÁNA, věřímu a čeká od něho pevné, důsledné, spravedlivé a láskyplné vedení! Je to pes velice inteligentní, ostražitý, miluje svoji rodinu, kterou si dobře hlídá, pokud je za plotem.
 
    Ano, za plotem, na krásné, velké zahradě . Ale zapomeňte na to, že zahrada umožní výmarovi jeho aktivní život. Na té může spokojeně odpočívat po práci. Pokud ji nebude mít, bude brzy z Vašich krásných zahrad ,,rozryté pole". Netrestejte však za to Vašeho psa, ale uvědomte si, že jste to VY, kdo musít vzít rozum do hrsti a udělat něco proto, aby svému psu zaměstnal hlavu. Pak teprve poznáte, že Váš pes je šťastný a udělá pro Vás cokoliv. 
 
    Jste aktivní, spravedliví, vytrvalí, trpěliví a důslední? Pak právě na Vás Výmarský ohař čeká!!
 
    A ještě na závěr, pamatujte na to, že nikdy neselže Vámi vybraný psí parťák, ale vy, jako jeho pán - vůdce.
 
 
    Šárka Večeřáková